Енергоспівтовариство визнало R&D проект РГК найбільш значущим для розвитку водневої енергетики в Україні

23 червня 2013. Київ. РГК реалізує найбільший R&D проект, потрібний для переходу України до водневої енергетики - оцінка Секретаріату Енергетичного співтовариства.

23 червня 2013. Київ. РГК реалізує найбільший R&D проект, потрібний для переходу України до водневої енергетики - оцінка Секретаріату Енергетичного співтовариства.

Перспективи розвитку «зеленої» водневої енергетики в Україні є наймасштабнішими серед усіх країн-учасниць Енергетичного співтовариства. Це один з висновків дослідження «Потенціал реалізації водневих технологій - можливості країн-учасниць», яке опубліковане 17 червня 2021 року Секретаріатом Енергоспівтовариства. 

«З огляду на розгалужену мережу газової інфраструктури, промисловий сектор і хороші умови для виробництва відновлюваної енергії, Україна має найвищий потенціал розвитку екологічно чистого водню», - зазначено дослідженні.

В аналізі зазначено, що водневий проект РГК є найбільшою науково-дослідницькою програмою, яка дозволить Україні реалізувати свої можливості і наповнити реальним змістом статус стратегічного партнера Євросоюзу в рамках водневої стратегії. У дослідженні зазначено, що транспортні та розподільні мережі дозволять використати існуючі можливості країни. 

«Для України важливо бути готовою синхронно з Європою використовувати водень. Це завдання максимум для європейській інтеграції нашої енергетики. Ціль нашого водневого проекту ідентична із подібними програмами у європейських країнах.  Необхідно науково підтверджена визначеність про максимально безпечну пропорцію газоводневої суміші - з урахуванням сучасного стану мереж – розуміння, які матеріали дозволять підвищити безпеку транспортування водню», - сказав Олег Никоноров, директор РГК. 

Згідно дослідження Секретаріату Енергоспівотвариства, Україні необхідно підготувати стандарти, правила безпеки та чітку відповідальність щодо водню та його використання в існуючих газових мережах. Це також необхідно для всіх нових газів - таких як біогаз та біометан - які можливо транспортувати в мережах, що наразі використовують для природного газу.

Експерти зазначили, що водень, біогаз та біометан дадуть додаткові стимули для розвитку в Україні децентралізованого розподілу нових газів. Перспективною буде газифікація сільських районів, де економіка не виправдовує традиційне підключення до газових мереж – нові гази забезпечать надійне постачання децентралізованих районів, які вразливі до перебоїв в роботі мереж, та підвищить безпеку поставок в периферійні райони, розташовані поблизу кордонів.

В дослідженні Секретаріату Енергетичного співтовариства підкреслено, що для реалізації зазначеного потенціалу нинішнім розподільним мережам будуть потрібні інвестиції, оскільки багато з них знаходяться в поганому стані, який погіршується.

Водневий проект РГК розпочався у лютому 2020 року, та розрахований до 2025 року. З серпня 2020 року його дослідження проходять на п’яти спецполігонах - у Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківськькій та Харківській областях. На тестових майданчиках відтворені реальні моделі газорозподільних мереж областей. РГК фінансує проект та роботу всіх наукових лабораторій і проведення додаткових експериментів консорциумом наукових установ, який очолює «Нафтогазбудінформатика». За планом, кількість дослідів й експериментів у водневому проекті РГК перевищить 180.

З травня 2021 року РГК включила біометановий проект до свого портфелю програм Green Deal: підписаний Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю із Біоенергетичною асоціацією України (UABIO).

Довідка: Регіональна Газова Компанія – сервісна компанія, яка розробляє інноваційні та комплексні рішення для енергетичного сектору, спрямовані на підвищення якості клієнтського обслуговування, модернізацію галузі та впровадження європейських стандартів роботи операторів ГРМ. Під брендом РГК працює 20 газорозподільних компаній, що обслуговують понад 250 тис. км газопроводів та понад 8 млн. споживачів газу.