Українські газовики за допомогою супутникового обладнання та нейромереж створюють 3D-моделі газових мереж

Фахівці Регіональної газової компанії за допомогою сучасного супутникового обладнання та нейромереж створюють тривимірні моделі газових мереж. Це забезпечує новий технологічний рівень роботи газорозподільних компаній, що працюють під брендом РГК і ставить їх в один ряд з європейськими та світовими операторами ГРМ за рівнем розвитку та застосовуваних технологій

Фахівці Регіональної газової компанії за допомогою сучасного супутникового обладнання та нейромереж створюють тривимірні моделі газових мереж. Це забезпечує якісне визначення розташування підземних газопроводів з точністю до 3 см. Такі роботи в рамках першого етапу впровадження технології проводяться в газорозподільних компаніях «Львівгаз», «Рівнегаз», «Івано-Франківськгаз» та «Волиньгаз». Наступного року проект буде реалізовано на всіх газорозподільних компаніях, що працюють під брендом РГК.

Нейромережі, які взяли на озброєння газорозподільні компанії, будують високоточні 3D-моделі підземних газопроводів під час їхнього будівництва, заміни чи реконструкції. Ця ж технологія буде використовуватись для інформування про хід робіт з приєднання до газових мереж.

Тривимірні «знімки», які створює штучний інтелект, забезпечують газовиків повним комплексом технічної інформації, дають розуміння, на якій глибині мережі прокладені, якого вони діаметру, де і з якими комунікаціями перетинаються. Це дозволяє проводити віртуальні тури газопроводами без розкопок, віддалено контролювати хід робіт, оцінювати їхні обсяги та якість, витрату матеріалів, фіксувати проблемні ділянки. Використання цих технологій дає можливість за секунди максимально точно розрахувати та контролювати кошториси, обсяги земляних робіт і необхідних матеріалів тощо.

Для створення 3D-моделей газопроводів фахівці використовують смартфони із навігаційним програмним забезпеченням та GNSS-приймачі, що отримують дані про розташування від навігаційних супутників. Сучасне обладнання дозволяє створювати карти газових мереж із точністю, яка не була доступна раніше.

«Раніше допускалося відхилення, яке вимірювалось метрами. Тому іноді доводилось уточнювати місцезнаходження газопроводів перед проведенням модернізації. Тепер геопросторові дані із супутниковою точністю автоматично заносяться до програмного комплексу RGC GIS, в якому містяться найповніші дані про розташування газопроводів і споруд. Це полегшує роботу усіх спеціалістів, що задіяні в нагляді за станом газорозподільних мереж, їхньому ремонті, будівництві та модернізації», – говорить технічний директор РГК Сергій Бондар.

Це забезпечує новий технологічний рівень роботи газорозподільних компаній, що працюють під брендом РГК і ставить їх в один ряд з європейськими та світовими операторами ГРМ за рівнем розвитку та застосовуваних технологій.