До 2023 року РГК закінчить перший етап підготовки газових мереж до транспортування водню

Українські газові мережі потребують редизайну, подібного до того, що за остані 10–15 років були проведені у країніх Східної Європи. Саме зараз є унікальна можливість включити в таку модернизацію не лише технологічне удосконаленя мереж, але і підготовку їх до роботи із воднем.

Українські газові мережі потребують редизайну, подібного до того, що за остані 10-15 років були проведені у країніх Східної Європи. Саме зараз є унікальна можливість включити в таку модернизацію не лише технологічне удосконаленя мереж, але і підготовку їх до роботи із воднем. 

«Існуючу мережу можна переробити на систему, готову до роботи із воднем, одночасно із її технічною оптимізацією під сучасне споживання. Це подібно до того, як ви купуєте необхідну вам річь, а другу – теж потрібну – отримуєте як бонус», – зазначив директор РГК Олег Никоноров на 12 Українському Енергетичному Форумі Адама Сміта, що відбувся у Києві.

Декарбонизація та перехід на водневу енергетику є одним із головних трендів розвитку сучасної європейської енергетики. Тому РГК інвестує в дослідження та розробку майбутнього редизайну газової мережі.

«Споживання енергії все більше покриватиметься відновлюваними джерелами та сінтетичними газами – такими як водень – для досягнення цілей декарбонізації. Традиційне викопне паливо втрачає свою частку, водень відіграватиме значну роль найближчим часом», – сказав Олег Никоноров.

За останными даними Eurostat, в 2020 році відновлювальна енергтика посіла перше місце у загальному енергетичному балансі країн Євросоюзу, та досігла 38%.

РГК розпочав власний дослідницький водневий проект у 2020 році. Діють п’ять дослідних спецполігонів в Волинській, Днепропетровській, Житомирській, Івано-Франківській та Харівській областях. Зараз проводяться польові дослідження та лабараторні експерименті серед 7 наукових партнерів (НДІ та універститети) першого етапу проекту. Цей етап дозволить зробити науково підтверджені висновки по водневостійкому обладнанню та матеріалам. Починаючи з 2023 року розпочнеться другий етап проекту із викорстанням газо-водневої суміші в практичному застосуванні у декількох побутових кластерах.

На додачу до водневого проекту, з травня 2021 року РГК розвиває також біометановий проект. З осені 2021 року плануються пілотні проекти із закачування біoметана в газорозподільні мережі України з розрахунком на те, щоб в подальшому приєднати заводи з виробництва биометана до мереж.

Нагадаємо, що Секретаріат Енергетичного Співтовариства визнав водневий проект РГК принципово важливим для реалізації водневого потенціалу України.