В Україні менш ніж за півроку почнеться перше промислове закачування біометану до газорозподільних мереж. Це крок до озеленення вітчизняної енергетики та зменшення її залежності від природного газу. Інтерес до виробництва біометану в Україні доволі значний навіть попри війну, стверджують у Регіональній газовій компанії, і на черзі реалізація ще декількох проектів. Оператори ГРМ, що працюють під її брендом, готові приєднувати біометанові заводи до мереж за 1 гривню та надавати їм найсучасніші технологічні рішення.
Керівник напрямку декарбонізації РГК Ігор Гоцик розповів, за яких умов в Україні вигідно займатися виробництвом біометану, які вимоги висуває компанія до заводів, та чи помітять споживачі, що на їхніх кухнях чи в котельнях горить не зовсім звичайний газ.
Вигідніше, ніж «зелений» тариф
У РГК вже є перший контракт з виробником біометану. Який об’єм планується закачувати в мережу та коли все запрацює?
Наш перший проект – у Чернігівській області з компанією «Галс Агро». Його потужність близько 3 млн куб. м біометану на рік. Це дорівнює споживанню приблизно 1500 приватних домогосподарств протягом року.
Зараз ми працюємо над видачею оператором ГРМ технічних умов. Далі етап проектування, будівництв мереж та врешті-решт пуск газу. Компанія «Галс Агро» тривалий час виробляла біогаз та отримувала з нього зелену електроенергію. Завдяки тому, що у підприємства є відпрацьована технологія та є стабільний ресурс (жом та силос), воно зможе легко адаптуватися до виробництва біометану, що вже, власне, і відбувається. Обладнання для очищення біогазу до якості біометану вже їде в Україну.
Сама технологія виробництва біометану одночасно і проста, і складна: зібрали ресурс, завантажили в метантенки (спеціальні резервуари) та при певній температурі додали бактерії. Але, це тільки теорії та на папері. В житті ж виробництво біометану є складним технологічним процесом, адже відхилення температури більше ніж на 0,5 ℃ руйнує процес, бактерії гинуть і все треба перезавантажувати та починати заново.
Такі проекти працюють на енергонезалежність України, бо зменшують потребу в природному газі. А ще – це джерела валютних надходжень в країну, адже біометан можна буде продавати за кордоном. При цьому «гнати» його трубою в Європу не потрібно. На вироблений біометан виробник отримуватиме гарантію походження. А вже в Європі трейдер продаватиме цей біометан, маючи документальне підтвердження його виробництва в Україні. Це дозволяє Україні стати гравцем європейського ринку газу. Наразі фіналізується нормативна база і найближчим часом має запрацювати механізм гарантій походження біометану та реєстр виробників.
Виробники зацікавлені в будівництві біометанових заводів, коли їхня потужність перевищує 2 млн кубометрів на рік. Економічно вигідніше будувати більші заводи: тоді окупність швидша, а вартість будівництва 1 МВт потужності знижується. За розрахунками Біоенергетичної асоціації України, будівництво заводу на 10 млн куб. м біометану на рік коштує від 12 до 15 млн євро.
Чи є інтерес в Україні до виробництва біометану з огляду на війну? Скільки заводів, що виробляють біогаз, можуть перейти до виробництва біометану?
Так, інтерес є і навіть досить значний. З початком війни, зважаючи на бойові дії, ми поставили на паузу біометанові проекти. І для нас було несподіванкою, коли за деякий час до нас почали звертатися власники як нових об’єктів, так і тих, з якими ми працювали раніше. Хоча загалом по ринку у всіх ситуація різна, адже є питання по фінансуванню та інвестиціям, планах з розвитку та безпековій ситуації.
Виробником біометану може стати будь-який біогазовий завод. Фактично, біометан – це ступінь очищення біогазу. Зараз в Україні налічується до 100 виробників біогазу. Вони використовують цей ресурс для генерації електричної та теплової енергії. А виробництво біометану для них є логічним завершенням циклу виробництва біогазу та оптимальним для виробників.
Якщо з біогазу виробляти електроенергію, то втрачається 30-40% енергії за рахунок ККД когенераційної установки. А біометан дозволяє використовувати практично всю енергетичну цінність біогазу. Втрати обсягів на очищенні біогазу не перевищують 10%, а то і менше – залежить від технології.
Електроенергія, яку біогазові заводи виробляють зараз, продається за зеленим тарифом. Але в умовах війни ГарПок оплачує лише частину її вартості, плюс дія зеленого тарифу обмежена 2029 роком. Через це власники заводів задумуються, чи не додати біометан до свого портфеля, або будувати виробництво лише під виробництво біометану. Я думаю, що заводи, які отримують електроенергію з біогазу, працюватимуть далі, але у меншому обсязі, і будуть балансувати прибутковість за рахунок виробництва біометану. А от будівництво нових заводів плануватимуть винятково під виробництво біометану.
Якщо виробник знаходиться в регіоні присутності операторів ГРМ, що працюють під брендом РГК, плюс є газифікація хоча б у найближчій місцевості, то таке підприємство може виробляти біометан і закачувати його в мережі.
Досвід та сучасні технології
Куди та у якій послідовності потрібно звертатися виробнику, який хоче приєднатися до газорозподільної мережі?
Виробник або потенційний інвестор може звернутись за єдиною електронною адресою (biomethane@rgc.ua) та отримати консультацію про те, як приєднати завод, який вже існує або будівництво якого планують.
Ми працюємо з інвесторами, які, умовно, розглядають 3-5 населених пунктів як потенційних споживачів біометану. Ми даємо їм картину, де буде яке споживання, щоб вони могли планувати потужність заводу.
Проекти ми опрацьовуємо індивідуально, адже кожен з них унікальний з точки зору мереж, споживання і технічного рішення для підключення.
Далі ми укладаємо договір на проектування, будівництво і супроводжуємо клієнта аж до пуску газу.
Ця послуга надається за принципом «єдиного вікна». Клієнт отримує якісні послуги в одному місці – йому не треба шукати, хто йому побудує мережі або видасть технічну документацію.
Яку б ви дали пораду потенційним інвесторам – розташовувати виробництво ближче до споживача чи до сировинної бази?
Оптимальним є баланс – якщо є і велике споживання, і поряд сировина. Але коли мова йде, наприклад, про 20 км, то для логістики сировини це не значна відстань, а от для будівництва мереж це достатньо суттєво.
Якщо є можливість розглядати різні майданчики, то найбільш правильно одразу проконсультуватися з оператором ГРМ або РГК, щоб отримати варіанти свого підключення.
Інакше можна побудувати об’єкт з розрахунком на певне споживання, а його не буде. Доведеться прокладати нові мережі або робити кільцювання. Це достатньо затратно.
Що пропонує РГК крім підключення за 1 гривню? Доступ до технологій, додаткових можливостей?
РГК володіє технічною експертизою для того, щоб пропонувати кращі світові рішення з точки зору підключення і роботи біометанових заводів.
Ми маємо прямий зв’язок із найкращими виробниками обладнання, які працюють на ринку біометану понад 15 років. Серед них – Pietro Fiorentini, Emerson, Mesura. Загалом у нашому портфелі 156 прямих договорів.
Це дозволяє використовувати напрацювання, до яких європейські країни йшли впродовж 10-15 років. Розвиток ринку біометану за сучасними стандартами буде серйозною конкурентною перевагою України.
Врешті решт, оператор ГРМ відповідатиме за безпечність та стабільність газопостачання. Тому ми орієнтуємось на найкращих світових виробників, які вже довели якість та надійність свого обладнання.
Також ми маємо власне українське виробництво RGC Production. Його продукція також буде використовуватись при підключенні біометанових заводів до газорозподільних мереж.
Скільки часу потрібно для реалізації рішення під ключ – від підписання угоди до подачі біометану в мережу?
Зараз ми виконуємо перші пілотні проекти, тому ще не можемо сказати, що, умовно, проект потужністю 100 кубів біометану на годину займатиме 1-3 місяці, а 500 кубів – більше.
Будівництво мереж не потребує багато часу. Найбільше стримує постачання обладнання і технологій для самих заводів. За мирних умов поставки тривали від 6 до 9 місяців, зараз може бути довше. Але за проектами, де підписані договори, обладнання вже їде в Україну.
Загалом процедура виглядає так: після попередньої консультації та прорахунку можливості підключення ми можемо прорахувати кошторис із детальною специфікацією – це займає близько 1-2 місяців. Далі ми починаємо проектувати підключення, будувати та комплектувати необхідне обладнання. Ми налаштовані працювати максимально швидко і без зволікань.
Чи є з боку операторів ГРМ тариф за те, що вони приймають біометан у свої мережі?
Окремого тарифу на закачування немає. Виробники біометану повинні лише профінансувати будівництво зовнішніх і внутрішніх газових мереж. Оператори ГРМ надають доступ до потужності, технічні умови і надалі будуть приймати біометан. РГК як виробничо-технологічна компанія обслуговуватиме об’єкти. Також ми надаватимемо послуги «післяпродажного обслуговування».
Але питання тарифу на закачування дискусійне. За загальною практикою оператори ГРМ не отримують додаткових коштів від виробників біометану, бо за потужність сплачують споживачі в рамках тарифу на розподіл. Але можуть бути певні стимулюючі умови для операторів ГРМ для обслуговування нових приєднань. Існує різна практика і рішення може бути знайдено.
Про вимоги до обладнання та якості біометану
Яке обладнання та ліцензії потрібно мати, щоб виробляти біометан?
Виробнику біогазу треба встановити обладнання для очищення біогазу до якості біометану (це так званий апгрейд біогазу) і ввести його в експлуатацію. По суті це система фільтрів, які очищують біогаз від CO2 та інших елементів, або знижують їхню концентрацію, щоб якість біометану відповідала вимогам законодавства.
- На виході із системи очищування встановлюється:
- хроматограф – для контролю якості;
- телеметрія – для дистанційної передачі даних;
- триходовий клапан – щоб біометан невідповідної якості повертати назад до системи очищування;
- відсікаючий клапан – щоб оператор ГРМ міг відключити виробника у разі невідповідності якості або аварійної ситуації.
Для підключення до мережі виробник має профінансувати будівництво газових мереж.
Така конфігурація обладнання та систем є аналогічною до європейської. Це спрощує та пришвидшує процес проектування та будівництва, адже іноземні виробники обладнання не повинні адаптувати свої рішення для України.
Зазвичай, окремого дозволу для виробництва біометану не вимагається – воно є складовою виробництва біогазу.
Зараз в Україні має бути прийнятий стандарт щодо підключення. Ми вважаємо правильним, щоб було прийнято державний стандарт з виробництва біометанових заводів. Це важливо з точки зору синхронізації нашого законодавства з ЄС, а по-друге – надалі заводи, які планують будуватися, матимуть чітку законодавчу базу і нормативні орієнтири.
З точки зору споживачів – чи відрізняється біометан від природного газу? Чи помітять побутові або промислові споживачі різницю – наприклад, у теплоті згорання?
Біометан не відрізняється від природного газу. Це його аналог по хімічній формулі і якості, просто видобутий не з родовища, а із відходів агровиробництва, переробної або харчової промисловості.
Можуть бути незначні коливання по теплоті згорання або кольору чи запаху. Але після того, як він змішається із природним газом в мережах, споживачі не помітять різниці.
Яким вимогам повинен відповідати біометан, щоб його можна було закачати до мереж оператора ГРМ? Що вирішили законодавці з питанням про вміст кисню?
Вміст кисню в біогазі на має перевищувати 1%. Це саме та концентрація, на яку і розраховані газорозподільні мережі. Аналогічні вимоги наразі на етапі прийняття у регулятора. Цього більш ніж достатньо, аби ринок біометану запрацював.
Загалом вимоги до якості біометану містяться у технічних умовах приєднання до газорозподільних мереж, які наразі публікуються на сайтах операторів ГРМ під брендом РГК. Відкритість інформації дозволяє виробникам та інвесторам орієнтуватись на вимоги щодо підключення до газорозподільних мереж та одразу проектувати заводи та обладнання відповідно до чинних вимог.
Чи контролюватимуть оператори ГРМ якість біометану?
Так, безумовно. Оператор ГРМ контролюватиме фізико-хімічні показники біометану в онлайн режимі за допомогою хроматографа та телеметрії. Якщо біометан йтиме неналежної якості, його подачу зупинить автоматика.
Також періодично будуть відбиратися проби біометану для незалежного контролю у спеціальній лабораторії.
Які обсяги біометану готові приймати оператори ГРМ?
Послуги з підключення до газових мереж доступні у всіх регіонах, де працюють оператори ГРМ під брендом РГК. Обсяги біометану, які вони можуть приймати, обмежені виключно технічною спроможністю мереж.
Якщо мережа спроможна приймати, наприклад, 1000 кубів біометану на годину і поряд є достатня кількість споживачів, то ліміту немає. Біометан просто буде заміщувати природний газ.
Але необхідно враховувати, що споживання природного газу влітку та взимку відрізняється у 8-10 разів. Це може змусити оператора ГРМ ввести обмеження на об’єм прийнятого в мережу біометану. Це є вузьким місцем, адже біометанові заводи працюють рівним графіком і «прикручувати» потужність влітку у них можливості немає – вони можуть або працювати, або не працювати. Фактично влітку завод має просто зупинятись і взагалі не виробляти біометан, або робити це із значними обмеженнями.
А от якщо у них є можливість виробляти електроенергію, то можна балансувати виробництво. Наприклад, влітку виробляти більше електроенергії та обмежувати відпуск біометану, а взимку навпаки.
Ми намагаємось прораховувати підключення таким чином, щоб завод міг працювати рівним графіком та закачувати біометан у мережі. Влітку та взимку можуть бути різні режими роботи заводу та обсяги виробництва біометану за умови виробництва електроенергії. Це і прораховується на етапі проектування підключення.
А чому слід обмежувати саме біометановий завод, а не приймати менше газу із магістрального газопроводу?
Технічно система розрахована так, що є постійний тиск та обсяг газу, який надходить із магістральних мереж. Частину його можна замістити, але повністю перейти на біометан і складно, і ризиковано.
Має бути баланс в самій трубі між природним газом і біометаном. Під час розрахунків ми закладаємо певний резерв вільної потужності, щоб у випадку аварійної ситуації споживачі залишилися з газом.
До газових мереж зможе приєднатися кожен виробник чи у підключенні можуть через щось відмовити?
Обмежень для приєднання немає. Ми прагнемо забезпечити максимально прозорий, зрозумілий та недискримінаційний доступ до мережі, адже це правильно для розвитку ринку в цілому.
Навіть якщо мережі на якійсь території не можуть прийняти весь обсяг біометану, який вироблятиме завод, ми знайдемо рішення. Наприклад, виконаємо кільцювання, проведемо редизайн, щоб відповідати вимогам споживачів, які є на території.
Ми радимо власникам заводів наперед прораховувати можливе збільшення їхньої потужності. Зазвичай підприємства починають з малого, але планують збільшувати потужність виробництва. І нам важливо це розуміти, щоб потім не робити подвійну роботу.
Тому, що якщо ми прокладемо газопровід, який, умовно, приймає 100 кубометрів біометану на годину, а завод з часом «доросте» до 500 чи 1000 кубометрів, то будуть потрібні зовсім інші діаметри мереж, тиск, інше метрологічне обладнання, хроматографи, регулятори.